Wiadomości

12 stycznia, 2017

Sześć modeli Subaru z tytułem ASV++

Fuji Heavy Industries poinformowało o kolejnych sukcesach Subaru w ostatniej edycji badań w ramach Japońskiego Programu Oceny Nowych Samochodów (JNCAP). Najnowsza Impreza, Legacy, Outback, Forester, Levorg oraz WRX S4 (specyfikacje japońskie) bez trudu poradziły sobie z nowym, rozszerzonym zestawem testów przygotowanych na rok podatkowy 2016, zdobywając najwyższe obecnie odznaczenie – tytuł Advanced Safety Vehicle z dwoma plusami (ASV++).

Badania JNCAP mające na celu ocenę skuteczności systemów bezpieczeństwa prewencyjnego samochodów standardowo obejmowały weryfikację autonomicznego systemu hamowania awaryjnego (AEBS), kiedy „celem” był inny pojazd oraz systemu mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa jazdy przez ostrzeganie przed niezamierzonym zjechaniem z własnego pasa ruchu (LDWS). Podobnie jak miało to miejsce w poprzedniej edycji testów, ocenie poddana została również widoczność z tyłu pojazdu. Jurorzy przyjrzeli się zatem uważnie obrazowi, jaki przekazywany jest kierowcy z kamery cofania.

Nowością wartą drugiego plusa w tytule było natomiast badanie, w którym oceniano działanie systemu ostrzegania i hamowania awaryjnego w momencie, gdy samochód poruszający się z prędkością 10-60 km/h zbliżał się do manekina (udającego pieszego przechodzącego przez jezdnię). Wszystkie testowane modele Subaru wyposażone w system EyeSight przeszły również i ten komplet testów bez najmniejszych zastrzeżeń. To przesądziło o nadaniu im tytułu ASV++.

Warto odnotować, że od momentu wdrożenia przez JNCAP testu obejmującego systemy bezpieczeństwa prewencyjnego (w roku podatkowym 2014), wszystkie modele Subaru wyposażone w EyeSight i testowane przez agencję zdobywały zawsze najlepsze możliwe oceny.

Badania JNCAP po raz kolejny zorganizowane zostały przez japońskie Ministerstwo Gruntów, Infrastruktury, Transportu i Turystyki oraz Państwową Agencję ds. Bezpieczeństwa Drogowego i Pomocy Ofiarom Wypadków. O sukcesie samochodów spod znaku Plejad również i tym razem zdecydowała obecność systemu EyeSight w ich wyposażeniu. Rozwiązanie to zyskało uznanie japońskich ekspertów już w poprzednich edycjach testów i jak widać – ponownie zasłużyło na wyróżnienie.