Wiadomości

12 stycznia, 2017

EyeSight × milion

Fuji Heavy Industries poinformowało, że globalna sprzedaż samochodów Subaru wyposażonych w system EyeSight przekroczyła już milion egzemplarzy! Siedmiocyfrowy wynik udało się osiągnąć po ośmiu latach i siedmiu miesiącach od chwili premiery rozwiązania na japońskim rynku w maju 2008 roku.

Opracowany przez japońskich specjalistów Subaru, system EyeSight zachowuje się jak cyfrowa „druga para oczu”. Obserwując drogę, na podstawie trójwymiarowego obrazu z kamery stereoskopowej, czuwa on nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów. W chwili wykrycia potencjalnego niebezpieczeństwa ostrzega kierowcę, a w sytuacji krytycznej potrafi wyhamować samochód, aby uniknąć kolizji. Rozwiązanie cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem osób decydujących się na zakup samochodów Subaru, czemu nietrudno się dziwić. Wystarczy przyjrzeć się wynikom analiz przeprowadzonych przez japoński Instytut ds. Badania Wypadków Drogowych i Analizy Danych (ITARDA) na reprezentatywnej grupie 10 000 samochodów. Z danych zebranych przez Instytut wynika, że w przypadku pojazdów wyposażonych w system EyeSight zdecydowanie, bo aż 61%, mniej było wypadków, których uczestnicy (w tym piesi) odnieśli obrażenia lub ponieśli śmierć, niż miało to miejsce w podobnej reprezentatywnej grupie samochodów, które owego systemu nie posiadały. Po wyeliminowaniu przypadków z udziałem pieszych i skupieniu się na zdarzeniach, w których uczestniczyły jedynie pojazdy, wynik był jeszcze lepszy. W tym przypadku okazało się, że EyeSight na pokładzie to aż 84% mniej wypadków.

Z zalet systemu EyeSight korzystać mogą już kierowcy w Japonii, USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Dostępny jest on również w Europie, a od niedawna – w Chinach. Rozwiązanie cieszy się dużym uznaniem ekspertów weryfikujących bezpieczeństwo samochodów w ramach najbardziej wymagających programów oceny na świecie. W ostatniej edycji testów systemów bezpieczeństwa prewencyjnego przeprowadzonych przez Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) w USA wszystkie modele Subaru wyposażone w EyeSight (w specyfikacji amerykańskiej 2017) uzyskały najwyższą notę („superior”). Tym samym dołączyły one do grona pojazdów noszących tytuł Top Safety Pick+ (TSP+). Modele Subaru z EyeSight na pokładzie świetnie wypadły również w rozszerzonych badaniach w ramach Japońskiego Programu Oceny Nowych Samochodów (JNCAP) mających na celu ocenę poziomu bezpieczeństwa prewencyjnego pojazdów, zdobywając tym razem tytuł Advanced Safety Vehicle z dwoma plusami (ASV++). Ponadto w ubiegłorocznej edycji badań przeprowadzonych przez Euro NCAP maksymalna liczba pięciu gwiazdek przyznana została Levorgowi z systemem EyeSight, jedynemu testowanemu wówczas modelowi spod znaku Plejad.