Wiadomości

21 marca, 2016

15 milionów AWD

W grudniu 2015 roku FHI ogłosiło, że kumulatywna ilość wyprodukowanych modeli Subaru wyposażonych w napęd AWD (na wszystkie koła) sięgnęła 14 800 000. Na kolejny liczbowy sukces nie trzeba było długo czekać, bowiem już na początku marca producent samochodów spod znaku Plejad poinformował, że z jego taśmy produkcyjnej zjechał 15-milionowy model z tym właśnie napędem! Wydarzenie to jest kolejnym kamieniem milowym w historii marki Subaru, który udało się osiągnąć 44 lata od momentu wyprodukowania przez firmę pierwszego samochodu z napędem 4WD.


We wrześniu 1972 roku Subaru Leone 4WD Estate Van zapoczątkowało erę nowego rozwiązania układu napędowego. Nieustannie ulepszane, celem uczynienia jazdy bezpieczniejszą i przyjemniejszą, z biegiem czasu stało się ono tradycją japońskiej marki. Zainteresowanie napędem na cztery koła wciąż rośnie.


Symmetrical AWD to typowe dla Subaru połączenie niemalże całkowicie symetrycznego układu napędowego z zamontowanym z przodu pojazdu silnikiem SUBARU BOXER. Główną ideą systemu jest położenie wszystkich jego elementów w osi podłużnej samochodu. Symmetrical AWD rozdziela moment napędowy na cztery koła, co pozwala uniknąć utraty przyczepności, również w trakcie pokonywania zakrętów. Jeśli jednak dochodzi do sytuacji, w której jedno z kół zaczyna tracić przyczepność, pozostałe trzy dysponują wystarczającą zdolnością do przenoszenia momentu, by skompensować to zjawisko. W efekcie samochód zachowuje się pewnie i stabilnie w każdych warunkach drogowych, a to z kolei przekłada się na komfort jego prowadzenia i bezpieczeństwo podróżnych.