Wiadomości

21 sierpnia, 2015

Bezpiecznie, wygodnie i stylowo

Wsiadając do samochodu, często zastanawiamy się, jakie buty będą najlepsze do jazdy. Jakie zapewnią odpowiedni poziom komfortu i bezpieczeństwa? Każdy jest przecież świadom, że nie tylko sprawny samochód, umiejętności oraz technika jazdy są gwarantem bezpiecznego dotarcia do celu. Jedną z najważniejszych rzeczy jest także odpowiedni dobór obuwia do prowadzenia samochodu. Badanie przeprowadzone przez brytyjskie Automobile Association dowodzi, że więcej niż jedna czwarta kierowców doświadczyła kłopotów za kółkiem z powodu obuwia, które mieli na sobie!


To samo pytanie zadali sobie projektanci Gino Rossi, projektując kolekcję obuwia damskiego i męskiego, sygnowanego logo Subaru. Zapytani o opinię eksperci w zakresie techniki jazdy oraz posiadacze samochodów jednoznacznie stwierdzili, że najlepszymi butami do jazdy samochodem są niekrępujące kostek buty sportowe na równej, płaskiej i niezbyt śliskiej podeszwie.


Kluczowa w obuwiu odpowiednim dla kierowcy jest podeszwa. To dzięki niej można użyć właściwej siły nacisku na pedały. Powinna ona przekazywać możliwie jak najwięcej bodźców, które generuje sprzęgło, hamulec i gaz.


Do kierowania nie należy zakładać przede wszystkim butów na wysokich obcasach, w szczególności szpilek. Prowadząc w takim typie obuwia, niemal cały nacisk na pedały skupiony jest na palcach, podczas gdy optymalna sytuacja to przenoszenie ciężaru ze śródstopia na palce. Żeby skutecznie zahamować lub dodać gazu w butach na obcasach, pedał gazu lub hamulca musi być naciskany znacznie mocniej, a to wydłuża czas reakcji i bardziej męczy nogi. Aż jedna piąta kobiet przyznała się do kłopotów za kółkiem z powodu szpilek. Jednocześnie jednak 84% kobiet zapewnia, że mają w aucie zapasową parę butów na zmianę. Należy tylko pamiętać, żeby po zmianie obuwia nie zostawiać szpilek na podłodze, gdyż mogą łatwo potoczyć się pod pedał hamulca/sprzęgła. Prawidłowo dobrane buty gwarantują precyzję operowania pedałami, duże wyczucie w sile nacisku na nie oraz pewność, że sprawdzą się w każdej ekstremalnej sytuacji. W samochodzie warto mieć parę butów tylko do jazdy i zakładać je zwłaszcza na dłuższe trasy.


Co zatem nosić? Klasyczne skórzane półbuty i trzewiki to najlepszy wybór. Idealnie przylegają do stopy, są stabilne, wygodne i wystarczająco solidne, by w razie wypadku zapewnić przynajmniej niewielki poziom zabezpieczenia. Takie właśnie są modele przygotowane we współpracy Gino Rossi i Subaru, dostępne w salonach marki. Więcej informacji na gino-rossi.com.