Idea kompletnego bezpieczeństwa Subaru (All-Around Safety)

Gdy Twój samochód daje poczucie spokoju, życie staje się przyjemniejsze. Dlatego w Subaru bezpieczeństwo jest najważniejsze. Ze swoimi początkami w produkcji samolotów, Subaru kontynuuje politykę „ludzie na pierwszym miejscu”, dostosowując i wielokrotnie testując swoje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, opracowywane od 50 lat. Dzięki najnowszym systemom ochrony i zapobiegania wypadkom oraz unikalnym technologiom, takim jak Subaru Global Platform i Symmetrical AWD, Subaru nieustannie dąży do poprawy bezpieczeństwa, aby zrealizować wizję przyszłości bez wypadków.

BEZPIECZEŃSTWO PODSTAWOWE

Podstawowe systemy bezpieczeństwa są wdrażane i udoskonalane już w początkowej fazie projektu auta. Doskonała widoczność, optymalna pozycja za kierownicą i intuicyjne elementy sterujące zapewniają bezpieczeństwo od momentu wejścia do pojazdu.
<sg-lang1>Widoczność we wszystkie strony</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Widoczność we wszystkie strony

Nowy Forester zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach poprzez optymalną pozycję za kierownicą, odpowiednią wysokość okien i staranne rozmieszczenie słupków.

BEZPIECZEŃSTWO PREWENCYJNE

W Subaru opracowaliśmy system EyeSight*1, czyli technologię bezpieczeństwa prewencyjnego, która ma identyfikować potencjalne zagrożenia i wspierać bezpieczniejszą jazdę.
<sg-lang1>Subaru Rear Vehicle Detection (SRVD)<sup>*2</sup></sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Subaru Rear Vehicle Detection (SRVD)*2

SRVD (Subaru Rear Vehicle Detection) wykorzystuje czujniki umieszczone dookoła samochodu, by ostrzegać Cię (dla bezpieczniejszej zmiany pasa ruchu), że w martwych polach widzenia znajduje się inny pojazd oraz powiadamiać o obiektach z tyłu samochodu, kiedy wykonujesz manewr cofania.
<sg-lang1>Reflektory przednie z funkcją doświetlania zakrętów (SRH)</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Reflektory przednie z funkcją doświetlania zakrętów (SRH)

Podczas jazdy w zakrętach soczewki reflektorów zmieniają swój kąt, aby doświetlić przestrzeń przed samochodem, prowadząc strumień światła zgodnie z kierunkiem skrętu kierownicy po to, by kierowca widział więcej.
<sg-lang1>Reverse Automatic Braking (RAB)<sup>*2*3</sup></sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Reverse Automatic Braking (RAB)*2*3

Podczas jazdy na biegu wstecznym, system wykorzystuje cztery czujniki w tylnym zderzaku do wykrywania przeszkód za pojazdem. Jeśli przeszkoda zostanie wykryta, system może zaalarmować kierowcę dźwiękami ostrzegawczymi i automatycznie zahamować, aby uniknąć kolizji lub zminimalizować jej skutki.
<sg-lang1>Asystent świateł drogowych (HBA)<sup>*2*3</sup></sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Asystent świateł drogowych (HBA)*2*3

HBA automatycznie przełącza światła drogowe i mijania, w zależności od sytuacji na drodze.

*Zastrzeżenie

*1 EyeSight jest systemem wspomagającym kierowcę i może w pewnych warunkach drogowych lub pogodowych nie zadziałać optymalnie. Kierowca zawsze jest zobowiązany prowadzić bezpiecznie i z uwagą oraz przestrzegać przepisów ruchu drogowego. EyeSight jest systemem wspomagającym kierowcę, ale nie zwalnia od odpowiedzialności za ewentualne wypadki. Sprawność działania EyeSight zależy od wielu czynników, takich jak odpowiednia obsługa samochodu, pogoda i warunki ruchu drogowego. Pełen opis działania systemu EyeSight i jego ograniczeń można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.

*2 Kierowca zobowiązany jest prowadzić zawsze bezpiecznie i z uwagą oraz przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Podczas jazdy nie należy opierać się wyłącznie na działaniu pakietu „ADVANCED” z uwagi na możliwe ograniczenia funkcji rozpoznawania. Pełen opis działania pakietu „ADVANCED” i jego ograniczeń można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Szczegółowe informacje można uzyskać również u Dealera Subaru.

*3 Wyposażenie opcjonalne.

BEZPIECZEŃSTWO AKTYWNE

Dzięki m.in. takim technologiom jak Symmetrical AWD i Subaru Global Platform, aktywne bezpieczeństwo pozwala na precyzyjną kontrolę pojazdu poprzez dokładne dobranie podstawowych parametrów jazdy – przyspieszenia, skrętu, hamowania – co przekłada się na radość z każdej podróży.
<sg-lang1>System kontroli trakcji i stabilizacji toru jazdy (VDCS) i aktywne sterowanie momentem napędowym (ATV)</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

System kontroli trakcji i stabilizacji toru jazdy (VDCS) i aktywne sterowanie momentem napędowym (ATV)

Gdy samochód zbliża się do granicy stabilności, na przykład podczas omijania przeszkody, system natychmiast dostosowuje rozdział momentu napędowego AWD, osiągi silnika i działanie hamulców oddzielnie przy każdym kole w ten sposób, by pozostał on na swym torze jazdy...
<sg-lang1>Auto Vehicle Hold (AVH)</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Auto Vehicle Hold (AVH)

Po całkowitym zatrzymaniu pojazdu funkcja Auto Vehicle Hold utrzymuje pojazd na miejscu, nawet po zwolnieniu pedału hamulca, co zmniejsza zmęczenie kierowcy w korkach.
<sg-lang1>Unikanie niebezpieczeństw</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Unikanie niebezpieczeństw

Rozwiązania zastosowane w Subaru Global Platform (SGP) oraz Symmetrical AWD, czyli konstrukcja o nisko położonym środku ciężkości, udoskonalone zawieszenie oraz poprawa sztywności, pozwoliły stworzyć pojazd, który natychmiast reaguje na polecenia kierowcy, co zdecydowanie pomaga w unikaniu zagrożeń drogowych.

BEZPIECZEŃSTWO PASYWNE

Bezpieczeństwo pasywne jest po to, aby w razie zderzenia zapewnić Ci ochronę poprzez m.in. budowę nadwozia, która chroni kabinę oraz poduszki powietrzne*.
<sg-lang1>Pierścieniowe ramy wzmacniające nadwozie</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Pierścieniowe ramy wzmacniające nadwozie

Pomagają w przekierowaniu i rozproszeniu energii zderzenia z obszaru kabiny, czyli z miejsca, gdzie znajdują się pasażerowie. Ważną rolę odgrywają w tej konstrukcji odpowiednio umiejscowione elementy wykonane ze stali o najwyższej wytrzymałości.
<sg-lang1>Budowa nadwozia chroniąca kabinę</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Budowa nadwozia chroniąca kabinę

Subaru Global Platform nowego Forestera posiada wzmocnione słupki oraz płytę podłogową, aby pochłaniać uderzenia z każdej strony w celu ochrony wszystkich pasażerów. W przypadku zderzenia czołowego silnik i skrzynia biegów „chowają” się pod samochód, nie dostając się do wnętrza kabiny.
<sg-lang1>Poduszki powietrzne<sup>*</sup></sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Poduszki powietrzne*

W nowym Foresterze znajdziemy przede wszystkim czołowe poduszki powietrzne*, a także przednieboczne, kurtynowe, oraz kolanową poduszkę powietrzną*, chroniącą w czasie zderzenia dolne części ciała kierowcy.

*Zastrzeżenie

* Poduszki powietrzne są skuteczne, gdy użytkownicy przypięci są pasami bezpieczeństwa.

Najbezpieczniejszy w swojej klasie

Forester e-BOXER uzyskał maksymalną pięciogwiazdkową ocenę w testach bezpieczeństwa Euro NCAP 2019 (zdobywając najwyższy wynik w swojej klasie w zakresie ochrony dziecięcych pasażerów) oraz tytuł Best in Class 2019 w klasie Small Off-Road/MPV Euro NCAP*.
* Euro NCAP - niezależna niedochodowa organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów, sponsorowana przez niezależne organizacje, wspierana przez rządy kilku krajów europejskich.

EyeSight

System wspomagania kierowcy EyeSight (druga para oczu)

W Subaru wierzymy w ideę kompletnego bezpieczeństwa (All-Around Safety). Dlatego stworzyliśmy EyeSight*1, czyli nowoczesny system wspomagania kierowcy. Zachowuje się on jak cyfrowa „druga para oczu”, która obserwuje drogę, korzystając z dwóch kamer. Na podstawie obrazów z kamer, pozwalających precyzyjnie określić kształt, prędkość
i odległość, system potrafi rozpoznać nie tylko samochody, lecz również motocyklistów, rowerzystów i pieszych*2. Kiedy wykryje potencjalne niebezpieczeństwo, ostrzeże kierowcę, a kiedy to konieczne zahamuje samochód, aby uniknąć kolizji. Tym samym EyeSight odciąża Cię i zwiększa Twoje poczucie bezpieczeństwa podczas prowadzenia Forestera.
<sg-lang1>Adaptacyjny tempomat</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Adaptacyjny tempomat

Adaptacyjny tempomat, oprócz „tradycyjnej” funkcji zwykłego tempomatu, ma za zadanie utrzymanie zadanego dystansu od pojazdu poprzedzającego. Gdy kamery wykryją inny pojazd przed naszym, adaptacyjny tempomat dostosuje naszą prędkość...
<sg-lang1>Asystent pasa ruchu</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Asystent pasa ruchu

Funkcja asystenta pasa ruchu działa dwojako. Jeśli przy prędkości powyżej 50 km/h zaczniesz (nieumyślnie, na przykład pod wpływem zmęczenia) wyjeżdżać poza krawędź swojego pasa ruchu, EyeSight ostrzeże Cię sygnałem dźwiękowym i informacją ...
<sg-lang1>Informacja o ruszeniu poprzedzającego pojazdu</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Informacja o ruszeniu poprzedzającego pojazdu

Jeżeli Twój Forester zatrzyma się za pojazdem poprzedzającym (np. na światłach), a następnie ten pojazd odjedzie, EyeSight ponagli Cię przy pomocy sygnału dźwiękowego i informacji na wyświetlaczu, dając Ci znak, że możliwa jest kontynuacja jazdy.
<sg-lang1>Asystent utrzymania pasa ruchu/ Asystent awaryjnego utrzymania pasa ruchu</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Asystent utrzymania pasa ruchu/ Asystent awaryjnego utrzymania pasa ruchu

Podczas podróży autostradami, drogami ekspresowymi, czy podobnymi trasami, funkcja asystenta utrzymania pasa ruchu rozpoznaje oznaczenia pasów za pomocą kamer i wykrywa, gdy samochód zaczyna je przekraczać. Przy prędkości od ok. 60...
<sg-lang1>Przedkolizyjne hamowanie awaryjne<sup>*3</sup></sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Przedkolizyjne hamowanie awaryjne*3

Funkcja przedkolizyjnego hamowania awaryjnego wykrywa zagrożenie kolizją z pojazdem lub inną przeszkodą przed Twoim samochodem i działa w 3 etapach. Najpierw, EyeSight ostrzega kierowcę przy pomocy sygnału dźwiękowego i informacji na...
<sg-lang1>Antykolizyjne zarządzanie przepustnicą</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Antykolizyjne zarządzanie przepustnicą

Jeśli samochód stoi przodem do przeszkody, a w wyniku pomyłki zamiast biegu wstecznego włączony jest „Drive”, oraz kierowca wciska pedał gazu, EyeSight ostrzega kierowcę przy pomocy sygnału dźwiękowego i informacji na wyświetlaczu, a następnie znacznie ogranicza moc silnika. Ta funkcja ma pomóc uniknąć omyłkowego wjechania w przeszkodę.

*Zastrzeżenie

*1 EyeSight jest systemem wspomagającym kierowcę i może w pewnych warunkach drogowych lub pogodowych nie zadziałać optymalnie. Kierowca zawsze jest zobowiązany prowadzić bezpiecznie i z uwagą oraz przestrzegać przepisów ruchu drogowego. EyeSight jest systemem wspomagającym kierowcę, ale nie zwalnia od odpowiedzialności za ewentualne wypadki. Sprawność działania EyeSight zależy od wielu czynników, takich jak odpowiednia obsługa samochodu, pogoda i warunki ruchu drogowego. Pełen opis działania systemu EyeSight i jego ograniczeń można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.
*2 Ponieważ EyeSight jest zdolny tylko do wykrywania obiektów znajdujących się co najmniej 1 metr nad powierzchnią ziemi, nie może wykryć obiektów o wysokości mniejszej niż metr. Ich wykrycie może być niemożliwe także z szeregu innych przyczyn, wynikających ze szczególnych warunków.
*3 Przedkolizyjne hamowanie awaryjne może nie zadziałać w każdej sytuacji. Zależnie od różnicy prędkości między obiektami, wysokości obiektu i innych warunków, nie każda sytuacja może być odpowiednia dla optymalnego działania EyeSight. Obrazowe przedstawienie działania systemu EyeSight. Nie odzwierciedla rzeczywistego działania systemu ani zasięgu widzialności kamer.

System monitorowania kierowcy - Driver Monitoring System (DMS)*

System monitorowania kierowcy zapewnia bezpieczniejszą jazdę poprzez dedykowaną kamerę umieszczoną nad wyświetlaczem wielofunkcyjnym i ostrzega gdy wykryje u kierowcy oznaki rozproszenia uwagi lub senność.

Bezpieczeństwo, komfort i wygoda dla każdego kierowcy

Driver Monitoring System (DMS) umożliwia spersonalizowaną i wygodną jazdę rozpoznając za pomocą kamery do pięciu zarejestrowanych kierowców. Zapewnia dostosowanie ustawień do ich indywidualnych potrzeb.
<sg-lang1>Automatyczne dostosowanie pozycji fotela</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Automatyczne dostosowanie pozycji fotela

System rozpoznaje do pięciu kierowców niezależnie od wieku i budowy ciała. Automatycznie dostosowuje pozycję fotela do zarejestrowanego wcześniej ustawienia.
<sg-lang1>Automatyczna regulacja położenia lusterek bocznych</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Automatyczna regulacja położenia lusterek bocznych

System monitorowania kierowcy automatycznie dostosowuje położenie lusterek zewnętrznych do zarejestrowanych ustawień dla danego kierowcy.
<sg-lang1>Wyświetlacz wielofunkcyjny i wskaźniki</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Wyświetlacz wielofunkcyjny i wskaźniki

Dla konkretnego kierowcy można również automatycznie dostosowywać informacje prezentowane na wyświetlaczu wielofunkcyjnym oraz indywidualne dane o zużyciu paliwa.
<sg-lang1>Automatyczna klimatyzacja</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Automatyczna klimatyzacja

System zapamiętuje i przywraca kierowcy jego ostatnio używane ustawienia klimatyzacji.
<sg-lang1>Alarm</sg-lang1><sg-lang2></sg-lang2><sg-lang3></sg-lang3>

Alarm

Jeżeli system DMS wykryje zamknięte lub skierowane w bok przez dłuższy czas oczy kierowcy (co może być objawem senności bądź rozproszenia uwagi), zakomunikuje to za pomocą sygnałów dźwiękowych i wizualnych na wskaźnikach i wyświetlaczu wielofunkcyjnym.
* Wyposażenie opcjonalne.
Kierowca zobowiązany jest prowadzić zawsze bezpiecznie i z uwagą oraz przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Nie należy opierać się wyłącznie na działaniu systemu monitorowania kierowcy (DMS) z uwagi na możliwe ograniczenia. Opis działanie systemu i jego ograniczeń można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Szczegółowe informacje można uzyskać również u Dealera Subaru.